گنجار GANJAR

Travel to nature of Iran

خوش آمديد

گنجار GANJAR

Travel to nature of Iran

با طبيعت مهربان باشيم

گنجار GANJAR

Travel to nature of Iran

قلب طبيعت گيلان

گنجار GANJAR

حياط ما به محيط زيست وابسته است

دوشنبه, ۱ مرداد ۱۴۰۳، ۱۱:۵۴ ب.ظ

گنجار GANJAR

با گنجار در ارتباط باشيد

طبیعت و سگ ها

سگ ها و طبیعت

در سال های اخیر با پدیده‌ای به عنوان سگ‌های ولگرد یا بی صاحب در نقاط مختلف کشور مواجه شده ایم که خطرات زیادی را هم همراه داشته. سگ هایی که زمانی صاحب داشته اند و یا به عنوان تجارت توله کشی شده اند، اما به علت بد رفتاری یا نژاد ناهمگون بودن رها شده اند. حتما در خارج از شهر خوتان و جاده‌ها و خیابان با دسته سگ‌های ولگرد زیادی مواجه شده اید که شاید تا چند سال گذشته دیده نمی‌شدند!

به اعتقاد کارشناسان بخشی از این مساله بر می‌گردد به غذادهی دستی این حیوانات توسط انسان‌ها که موجب ازدیاد نسلشان شده است.

کارشناسان معتقدند که حیوانات غریزه‌ای دارند که وقتی احساس امنیت کنند و غذایشان هم فراهم باشد بیشتر تولید مثل می‌کنند حال اگر یکی از این مورد نباشد خودبخود حیوان تولید مثل نمی‌کند؛ به عنوان مثال اگر در غذای موش بوی گربه باشد آن موش به جای به دنیا آوردن مثلا ۲۰ بچه، پنج بچه به دنیا می‌آورد تا بتواند آن‌ها را مدیریت و بزرگ کند این در رفتار شناسی حیوانات وجود دارد، حال سگ‌ها هم همینطور هستند وقتی غذا و امنیتشان تامین باشد به راحتی تولید مثل می‌کنند و این باعث ازدیاد جمعیتشان می‌شود.

اگر به سگ ها علاقه دارید یا متنفرید! فرقی نمیکند، همه باید همکاری کنیم ، تا مخاطرات حیوانات طبیعت و بوم اطراف خود را بهتر بشناسیم.

از شما تقاضا دارم برای اگاهی بیشتر، مستند دومینو که در ارتباط با سگ ها ساخته شده است را دانلود کرده و مشاهده بفرمایید. این مستند کوشش کرده بخشی از معضلات سگ های ولگرد، سگ های گله و به طور کلی سگ های دارای صاحب که صاحبان خواسته و یا ناخواسته مخاطراتی را برای خود، سگ ها و جامعه به وجود می آورند، را برای مخاطبان به نمایش بگذارد.

 

دانلود قسمت 1 سگ ها / 528MB

دانلود قسمت 2 سگ ها / 476MB

دانلود قسمت 3 سگ ها / 493MB

 

اکوتوریسم یا طبیعت گردی چیست ؟

طبیعت گردی به چه معناست و چرا حائز اهمیت می باشد ؟

با پیشرفت در صنعت حمل و نقل و تکنولوژی اطلاعات ، حتی مکان های دور از دسترس روی زمین نیز قابلیت سفر دارند . در حقیقت ، گردشگری هم اکنون بزرگترین صنعت جهان است و رزرو هتل و گردشگری در طبیعت بخشی است که سریعترین میزان رشد را دارد .

اکو توریسم

مردم مایل هستند طبیعت و دنیا را تجربه کنند اما این امر باید به نحوی صورت بگیرد که محیط طبیعی را تحت تاثیر قرار ندهد .
در پاسخ به این قدردانی از طبیعت ، یک نظام جدید سفر به نام اکوتوریسم یا طبیعت گردی به وجود آمده است.

طبیعت گردی چیست ؟

تعریفی که برای حفاظت از طبیعت توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست بیان شده به این شرح است :
سفر مسئولانه از لحاظ محیط زیستی به مناطق طبیعی برای لذت بردن و قدردانی از طبیعت ( همراه با ویژگی های فرهنگی هم مربوط به گذشته و هم حال ) که منجر به افزایش حفاظت ، تاثیر گذاری کم بازدیدکنندگان و مشارکت اقتصادی و اجتماعی فعالانه و سودمند مردم محلی می شود.

 

امروزه بیشتر گردشگری ها در مناطق طبیعی ، طبیعت گردی نیست و به همین خاطر پایدار نیز نیست . وجه متمایز طبیعت گردی تاکید آن روی حفاظت ، معرفت و مسئولیت مسافر و مشارکت عمومی و فعالانه مردم می باشد . ویژگی های خاص طبیعت گردی به این شرح می باشد :

وجدان و وظیفه شناسی و تاثیر گذاری کم رفتارهای بازدیدکنندگان روی طبیعت

حساسیت نسبت به طبیعت و قدرانی از فرهنگ محلی و گوناگونی زیستی

حمایت از تلاش های حفاظت محلی

منافع پایدار برای مردم محلی

مشارکت محلی در تصمیم گیری

بخش های آموزشی هم برای مسافر و هم برای مردم محلی

افزایش گردشگری به مناطق حساس طبیعی بدون برنامه ریزی و مدیریت دقیق میتواند یکپارچگی اکوسیستم ها و همچنین فرهنگ های محلی را به خطر بیندازد . افزایش بازدیدکنندگان در مناطق طبیعی می تواند منجر به فرسایش و از بین رفتن منابع طبیعی شود . به علاوه ، افراد محلی و فرهنگ های بومی تحت تاثیر ورود بازدیدکنندگان خارجی و سرمایه ، می توانند به اشکال مختلف آسیب ببینند . علاوه بر این ، نوسانات آب و هوایی ، نرخ ارز و شرایط سیاسی و اجتماعی می توانند وابستگی زیاد روی گردشگری را به تجارتی خطرناک تبدیل کنند .

اکوتوریسم با این وجود ، همین نرخ رشد فرصت های زیادی هم برای حفاظت و هم برای افراد محلی به وجود می آورد . طبیعت گردی می تواند درآمد بسیار مورد نیاز برای حفاظت از پارک های طبیعی و دیگر مناطق طبیعی را که ممکن است از منابع دیگر در دسترس نباشد را فراهم کند.
همچنین طبیعت گردی می تواند جایگزین قابل اعتماد برای توسعه اقتصادی افراد محلی با گزینه های دیگر درآمد زایی فراهم کند . به اضافه ، طبیعت گردی می تواند منجر به افزایش سطح دانش و عمل گرایی بین مسافران شود و آن ها را برای حفاظت موثرتر از طبیعت مشتاق تر کند. امیدواریم که این نوع دیدگاه دربین مسئولان و سران صنعت گردشگری و هتل های ایران نیز به زودی جا بیفتد وموجب افزایش سطح درک مردم و مسئولان از منابع طبیعی و گرانبهای کشور گردد.

انسان و طبيعت

تولستوي

يکي از اولين شرايط شادماني اينست که ارتباط بين انسان و طبيعت نبايد قطع شود.

سايه درخت

وارن بافت

يک نفر امروز زير سايه نشسته است چون ، يک نفر مدت ها قبل درختي کاشته است.

H2O

آدري هپبورن

آب يعني زندگي و آب پاک به معناي سلامتي است.

زيبايي هاي طبيعتگردي شهرستان شَفت

آشنايي با مردمان ييلاق

سکوت کوهستان

منطقه امامزاده اسحاق

مهربانی با حیوانات

دوچرخه سواري

جنگل هاي هيرکاني هري پاتر!

ارتفاعات گیلان!

سنجاقک هاي طلائي منطقه شَفت

آبشار گنجار

شقايق هاي گيلان

لذت دوچرخه سواري

استراحت در مسير کوهنوردي

کوهستان برفی

آبشار زيباي دودوزن در شَفت

کوه هاي سرسبز گيلان

سفر به قلب طبيعت

شهرک امامزاده ابراهيم

روستاي خُرَم کش

جنگل

ييلاق دايلسر

با حيوانات مهربان باشيم

همرکاب هاي ورزش دوست

من و عزيزانم

در طبيعت خوشحالم

درباره گنجار

about

نام وبگاه گنجار از روستایی به همین نام از توابع بخش احمدسرگوراب شهرستان شَفت در استان گیلان برگرفته شده است. شهرستان شَفت از جنوب به رشته کوه های البرز و از سمت شمال به کلانشهر رشت متصل می گردد. شهرستان شَفت قدمتی دوهزار ساله داشته و در کتب تاریخی از این منطقه به وضوح یاد شده است. از جمله مارسل برایون فرانسوی در کتاب "منم تیمور جهانگشا" جنگل های کاسپینی هیرکانی را بسیار انبوه و پر بارش ذکر کرده است که به دشمنان مجال ماندن را نمی داد.

پيامبر اسلام مي فرمايند:

هر مسلماني درختي بنشاند يا كِشته‏اي بكارد و انسان يا پرنده يا چارپايي از آن بخورد، براي او صدقه محسوب مي‏شود

از اينکه با من همسفر هستيد، خوشحالم

در باره يک طبيعت گرد

من تورج زاهدي هستم، از سرزمين سرسبز گيلان و عاشق طبيعت. از کودکي علاقه فراواني به حيوانات، کوهستان و دريا داشتم و همين علاقه باعث شد که راه هاي مهرباني به طبيعت رو بيشتر فرا بگيرم

براي هماهنگي در اينيستا تماس بگيريد

منتظر تماس تان هستم